Mamy zaplanowaną wizytę u ginekologa, a tu niespodziewanie pojawiła się miesiączka? Co zrobić w takiej sytuacji, zdecydować się na badanie, czy jednak lepiej przełożyć wizytę.

Określenie problemu

Wizyta u ginekologa podczas okresu nie jest przyjemna ani dla pacjenta, ani dla lekarza. Czy jednak w takich przypadkach w ogóle wykonuje się badania?

Każdy doświadczony lekarz ginekolog przyjmie pacjentkę na umówioną wizytę, jeżeli była ona wcześniej zapisana. Jednak czy dojdzie do badania – to już oddzielna sprawa. Zazwyczaj to od lekarza zależy, czy zdecyduje się on przeprowadzić zaplanowane badanie. W przypadku, gdy sprawa jest pilna, profesjonalista na pewno zadziała zgodnie z planem i nie będzie przekładał wizyty na inny termin.

Jeśli jednak ma to być jedynie wizyta profilaktyczna, bardzo często zdarza się, że lekarz ginekolog zrobi potrzebny wywiad i wypisze kolejny termin spotkania, który ma zdarzyć się po zakończeniu miesiączki.

Przygotowanie do wizyty u ginekologa

Nie każdy problem może czekać, a jeżeli sprawa jest pilna i badanie musi zostać wykonane w terminie, nawet jeżeli pojawiła się miesiączka, każda pani powinna odpowiednio przygotować się do takiej wizyty.

Najważniejsza jest przede wszystkim higiena. Za każdym razem, gdy czeka na kogoś wizyta u ginekologa, dobre jest wziąć kąpiel, aby nie straszyć brzydkimi zapachami. Podczas okresu jest to jednak szczególnie ważne, także przed wyjściem z domu, najlepiej wziąć dokładny prysznic i dopiero wtedy udać się do lekarza.

Ginekolodzy posiadają doświadczenie w badaniu kobiet podczas okresu, dlatego doskonale wiedzą, jak mają je wykonywać. Nie trzeba się bać takiej wizyty, gdyż lekarz na pewno powie, co trzeba zrobić, aby badanie mogło zostać wykonane skutecznie.

Początek, a koniec miesiączki

Wiadomo, że pod koniec miesiączki taka wizyta niekoniecznie musi być problemem. W ostatnie dni krwawienia są znacznie mniej obfite i w takich sytuacjach wystarczy odpowiednie zabezpieczenie i nie ma przeciwwskazań do tego, aby wykonywać określone badanie.

Sprawa komplikuje się, gdy wizyta wypada na pierwszy lub drugi dzień okresu. W takich przypadkach zalecane jest jednak przełożenie terminu, jeżeli to możliwe, zaraz po zakończeniu okresu. Dwa, trzy dni nie powinny zrobić różnicy nawet w przypadkach pilnych, a jednak zapewniają znacznie lepszy komfort pacjentowi i lekarzowi.

Okres nie musi być wielką przeszkodą w wizytach u ginekologa, jednak większość pań stara się ustalać terminy w taki sposób, aby wypadały one zaraz po zakończonej miesiączce. Jak każda pani wie, nie zawsze da się przewidzieć termin wystąpienia okresu, w takich przypadkach najlepiej zapytać o radę lekarza, który sam zdecyduje, czy chce badanie wykonać.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03