Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest najbardziej popularnym badaniem diagnostycznym tego narządu. Najczęściej stanowi uzupełnienie badań laboratoryjnych. Wykonuje się je w przypadku:
- podejrzenia choroby tarczycy
- powiększenia jej rozmiaru lub występowania miejscowego poszerzenia
- występowania guzków w badaniu przedmiotowym
- uczucia duszności po wykluczeniu innych przyczyn.
Badanie tarczycy nie wymaga szczególnego przygotowania.
-
Kto wykonuje badanie usg tarczycy?
Badanie usg tarczycy wykonuje najczęściej lekarz radiolog. W niektórych przypadkach lekarze endokrynolodzy, po ukończeniu właściwych kursów zakończonych uzyskaniem certyfikatu również mogą i wykonują te badania.
-
Co lekarz analizuje w trakcie badania usg tarczycy?
W badaniu usg tarczycy lekarz analizuje obraz przedstawiający oba płaty tarczycy-ich wielkość, położenie i kształt, występowanie woli, guzków i innych patologicznych zmian związanych z budową tarczycy.
Badanie usg charakteryzuje się bardzo wysoką czułością-blisko 100% w przypadku obrazowania guzków i woli. -
Co można stwierdzić w badaniu usg tarczycy?
W badaniu usg tarczycy można potwierdzić:
- powiększenie tarczycy czyli wole
- występowanie zmian ogniskowych, a więc guzków oraz określić ich strukturę: guzki lite, guzki ukrwione i inne, co pomoże w podjęciu decyzji o ewentualnej interwencji chirurgicznej.
- hypoechogeniczność tkanki – czyli niejednolitość, zaciemnienie w obrazie usg, co może pomóc w diagnozie choroby Hashimoto.
-
Czy badanie usg tarczycy boli?
Badanie usg tarczycy nie boli, natomiast ucisk na szyję może być uznany za doznanie nieprzyjemne.
-
Jak długo trwa badanie usg tarczycy?
Długość badania usg tarczycy zależy w zależności od doświadczenia lekarza oraz od ilości zmian patologicznych- zwykle trwa od 15 do 30 minut.
-
Czy jest sens powtarzać badanie usg tarczycy?
W przypadku występowania guzków na tarczycy, które nie zostały usunięte lub są zbyt małe aby je usuwać – należy obserwować ich ewentualny rozwój i kontrolować rozmiar oraz zmiany strukturalne. Częstotliwość powtórnych badań usg określa prowadzący lekarz endokrynolog.