Badanie ultrasonograficzne narządów rodnych kobiety w sposób wewnątrz waginalny (transwaginalny) – dopochwowy, jest najbardziej popularnym badaniem diagnostycznym tego narządu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanego aparatu usg o wysokiej rozdzielczości (takim jest aparat Voluson s6 marki GE w Medica2000 ) jest ono wysoko miarodajne i często wystarczające do postawienia ostatecznej diagnozy. Poza tym badanie usg jest małoinwazyjne, w związku z czym można je wielokrotnie powtarzać, nawet w okresie ciąży.
-
Kto wykonuje badanie usg ginekologiczne?
Badanie usg ginekologiczne narządów rodnych wykonuje lekarz ginekolog, który ukończył odpowiednie szkolenia. W przychodni Medica 2000 w Warszawie badania takie wykonuje kilku lekarzy specjalistów. Kliknij i umów się na wizytę u ginekologa.
-
Czy należy się specjalnie przygotować do badania usg ginekologicznego?
Oprócz zachowania standardowych zasad higieny nie ma innych wymagań dotyczących przygotowania do badania usg ginekologicznego. Pacjentka ewentualnie może zostać poproszona o opróżnienie pęcherza.
-
Na czym polega badanie usg ginekologiczne?
Badanie usg ginekologiczne to uzyskanie obrazu narządów rodnych Pacjentki przez wprowadzenie do pochwy sondy połączonej z aparatem usg. Badanie jest bezbolesne, może jednak dawać poczucie dyskomfortu. Sonda zawsze zabezpieczona jest lateksową, sterylną, jednorazową osłonką wypełnioną specjalnym żelem.
U Pań, które nie współżyły, takie badanie wyjątkowo można wykonać przez powłoki brzuszne przy użyciu sondy zewnętrznej. -
Kiedy należy wykonać badanie usg ginekologiczne po raz pierwszy w życiu?
Wykonanie pierwszego badania usg ginekologicznego w życiu z pewnością jest wymagane w sytuacjach gdy Pacjentka odczuwa ból w dolnych partiach brzucha nie uzasadniony menstruacją, bardzo źle i boleśnie odczuwa okres miesiączkowania, u Pacjentki występują częste krwawienia między miesiączkami, lub w jej rodzinie wystąpiły choroby nowotworowe lub inne genetyczne .
Z pewnością warto wykonać badanie usg ginekologiczne w sytuacji gdy Pacjentka stara się o dziecko. -
Czy badanie usg ginekologiczne należy wykonać w określonym dniu cyklu?
– u Pań, które miesiączkują, najlepszy czas na badanie usg ginekologiczne to 5-10 dzień cyklu
– u Pań przyjmujących hormonalną terapię zastępczą (HTZ) najlepszy czas na badanie usg ginekologiczne to albo 6-10 dzień po ostatniej tabletce, albo w przypadku HTZ ciągłej – dowolny termin -
Co lekarz analizuje w trakcie badania usg ginekologicznego?
W trakcie badania usg ginekologicznego lekarz analizuje wielkość narządów, ich funkcjonalność, ewentualne występowanie zmian patologicznych takich jak: mięśniaki, nadżerka, mięsaki, polipy, narośla czy guzki, przerost tkanek.
-
Co można stwierdzić w badaniu usg ginekologicznym?
Badanie usg ginekologiczne jest często pierwszym etapem w diagnozowaniu poważnych problemów medycznych związanych z narządem rodnym takich jak nowotwory jajników czy macicy. W badaniu usg ginekologicznym można zaobserwować np. patologiczne zmiany narządów rodnych, które jeśli są podejrzane o nowotworzenie – muszą zostać zbadane dalej przez wykonanie biopsji. Można także stwierdzić występowanie coraz częściej występującego schorzenia: policystycznych jajników.
-
Czy badanie usg ginekologiczne boli?
Badanie usg ginekologiczne nie boli, natomiast ucisk w trakcie badania na tak wrażliwe tkanki może być uznany za doznanie nieprzyjemne.
-
Jak długo trwa badanie usg ginekologiczne?
Długość badania usg ginekologicznego zależy w zależności od doświadczenia lekarza oraz od ilości zmian patologicznych – zwykle trwa od 15 do 30 minut.
-
Jak często należy powtarzać badanie usg ginekologiczne?
Konieczność wykonania kolejnego badania usg ginekologicznego jest sprawą indywidualną i w tej kwestii najlepiej oprzeć się na zaleceniach lekarza prowadzącego.