badanie USG ginekologiczne

W ginekologii i położnictwie USG jest podstawowym sposobem diagnozowania. Dzięki ultrasonograficznej sondzie można lepiej ocenić stan jajników i błony śluzowej macicy. Czy USG transwaginalne może być wykonane u dziewicy? Czy istnieją alternatywne metody przebadania kobiety, która jeszcze nie współżyła?

 

USG dopochwowe – podstawowe informacje

Sondy wykorzystywane podczas badania USG pozwalają na zobrazowanie narządów wewnętrznych człowieka. Tego typu badanie jest bezpieczne dla organizmu. Podczas jego wykonywania korzysta się tylko z takich natężeń, które nie mają wpływu na funkcjonowanie narządów. Fale wytwarzane są przez specjalny przetwornik pizoelektroniczny, kieruje się je w głąb ciała badanego. Jeśli na swojej drodze fala napotka jakąś przeszkodę, zostanie odbita. Dzięki specjalnemu urządzeniu możliwe jest odebranie wszelkich danych uzyskanych przez przetwornik oraz ich przetworzenie na obraz.

USG transwaginalne to bardzo dokładne badanie. Dzięki niemu można uzyskać informacje o wszelkich zmianach pojawiających się w obrębie narządów rodnych. Tego typu analiza jest znacznie bardziej precyzyjna niż np. USG przez powłoki brzuszne. Pozwala na wykrycie np. guzów lub torbieli. Dzięki badaniu można od razu stwierdzić, czy zmiany mają charakter łagodny czy złośliwy. USG transwaginalne  umożliwia także zdiagnozowanie zespołu policystycznych jajników.
Jakie są wskazania do wykonania USG transwaginalnego?

Zaleca się, żeby USG dopochwowe było stałym elementem badania ginekologicznego. Uznaje się, że jeśli lekarz prowadzący nie dysponuje odpowiednią aparaturą, powinien on kierować swoje pacjentki na tego typu badanie co najmniej raz na rok lub dwa lata. USG transwaginalne powinno być także wykonywane przy takich objawach jak:

  • nieregularne miesiączki;
  • brak miesiączki;
  • powtarzające się bóle brzucha i podbrzusza;
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych.

Ponadto pacjentka będzie skierowana na tego typu badanie, jeśli lekarz podejrzewa rozwijanie się zmian w obrębie jajników lub chce sprawdzić, czy nie występują żadne wady budowy narządu rodnego.

 

Czy dziewica może wykonać USG dopochwowe?

Błona dziewicza jest co prawda elastyczna, nie można jej jednak nadmiernie naciągać. Żeby wyeliminować ryzyko jej uszkodzenia, unika się badania za pomocą głowicy dopochwowej. W przypadku badania dziewic stosuje się raczej USG przez powłoki brzuszne lub przez odbyt. Zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych, u tych kobiet, które jeszcze nie współżyły, nie powinno przeprowadzać się badań przez pochwę. Także standardowe badanie ginekologiczne (czyli dotykowe) należy wykonywać przez odbyt. Jeśli podczas wizyty trzeba obejrzeć szyjkę macicy, lekarz użyje specjalnych wzierników „dziewiczych”. Czasami udaje się dobrać małą głowicę i wykonać USG przez pochwę. Przed taką próbą lekarz musi się jednak upewnić, czy nie uszkodzi błony.

Trzeba pamiętać o tym, że badanie USG transwaginalne jest zdecydowanie bardziej precyzyjne niż badanie USG ginekologiczne przezbrzuszne. Nie można jednak wykonywać go bez zgody osoby zainteresowanej. USG przez powłoki brzuszne może dać wiele informacji, jednak trzeba się do tego typu badania odpowiednio przygotować. Ważne jest, żeby pacjentka przed wykonaniem USG miała bardzo dobrze wypełniony pęcherz moczowy. Dobrze także, żeby była po lekkim posiłku. W przeciwnym razie wyniki mogą być bardzo niewyraźne i nie uda się określić stanu zdrowia kobiety.

 

Jak wygląda badanie? Jak się przygotować?

Do USG dopochwowego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Lekarz podczas wykonywania badania na pewno będzie pytał o ostatnią miesiączkę oraz o długość cyklu miesięcznego. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek analiz należy zgłosić ginekologowi, czy kobieta ma problem np. z bardzo obfitymi okresami lub często boli ją brzuch. Pacjentka powinna także pamiętać o tym, by pokazać lekarzowi wcześniejsze wyniki innych badań. Do USG transwaginalnego lub przezodbytniczego kobieta musi rozebrać się do pasa w dół i ułożyć na specjalnym łóżku. Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej. Sonda USG jest podłużna. Nie ma dużej grubości, to zaledwie 1-2 cm, dlatego podczas badania nie powinno się odczuwać bólu. Z drugiej strony należy zdawać sobie sprawę z tego, że urządzenie ma wystarczającą grubość, żeby przebić błonę dziewiczą. Dlatego przed przeprowadzeniem badania pacjentka powinna być poinformowana o takim ryzyku.

Żeby mieć pewność, czy błona dziewicza kobiety nie zostanie przerwana podczas USG transwaginalnego, należy obejrzeć pochwę we wziernikach.

 

Pozytywne nastawienie to podstawa!

Nie należy bać się wizyty u ginekologa. Oczywiście oglądanie stref intymnych nie jest przyjemne, jednakże warto pamiętać o tym, że wszystkie badania są bezbolesne. To bardzo ważne, żeby dziewica otwarcie mówiła lekarzowi o tym, że jeszcze nie współżyła. Dzięki szczerości będzie możliwe dobranie odpowiedniego rodzaju badania do konkretnej pacjentki. Niekiedy dziewczęta wstydzą się tego faktu lub myślą, że lekarz sam zorientuje się w jej położeniu. Żeby nie ryzykować nieprzyjemnymi konsekwencjami, warto być po prostu w zupełności szczerym podczas wizyty lekarskiej.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03