lekarz

Pierwsza wizyta u ginekologa dla większości dziewcząt jest bardzo wielkim przeżyciem. Zalecane jest, aby każda młoda dziewczyna, która regularnie miesiączkuje, przynajmniej raz do roku udała się na badanie ginekologiczne. Wśród wielu młodych kobiet jednak już sama myśl o tym wywołuje dreszcz. Jak przezwyciężyć strach przed takim spotkaniem?

Poproś o pomoc mamę

Obowiązkiem matki jest poinformowanie córki o tym, czym dokładnie jest okres, jak obliczać cykl miesiączkowy oraz jak zabezpieczać się podczas miesiączki. Oczywiście każda szkolna pielęgniarka, a także pani doktor może odpowiedzieć na nurtujące nastolatkę pytania, jednak dziewczynki znacznie bardziej ufają swoim mamą, które powinny wytłumaczyć wszystko spokojnie, w odpowiednim czasie.

Jednak żadna matka nie wykona odpowiedniego badania. A każda młoda panna, która miesiączkuje już w miarę regularnie powinna wybrać się na pierwszą wizytę u ginekologa.
Młode dziewczęta bardzo często boją się pierwszej takiej wizyty, ponieważ nie wiedzą z czym wiąże się badanie ginekologiczne.

Najlepszym sposobem jest zapytanie mamy, która na pewno niejedną wizytę ginekologiczną ma już za sobą, jak wygląda takie badanie oraz, jak się do niego przygotować.
Mama na pewno wszystko dobrze wytłumaczy, uspokajając córkę i zapewniając, że nie ma się czego bać.

Nie idź na wizytę sama

Gdy pierwsza wizyta u ginekologa jest już umówiona i zbliża się termin takiego spotkania, dla zwiększenia pewności siebie, dziewczyna może zabrać ze sobą koleżankę, która była już na takim badaniu lub kogoś z rodziny, mamę albo zaufaną ciocię. Chociaż żaden ginekolog „nie gryzie”, w towarzystwie zawsze łatwiej, a jeżeli jest to osoba, która już była u ginekologa, będzie ona dobrym oparciem podczas pierwszej wizyty.

Można też umówić się na pierwszą wizytę wraz z koleżanką, dla której także jest to nowe doświadczenie. W grupie raźniej, a badanie na pewno nie będzie tak krępujące, jeżeli będzie się z przeżywać je po raz pierwszy razem z przyjaciółką.

Wybierz dobrego ginekologa

Przed umówieniem pierwszej wizyty u lekarza ginekologii, warto się nieco więcej dowiedzieć na temat opinii o nim.
Młode dziewczyny chętniej wybierają kobiety ginekolog, które dodatkowo cieszą się dobrą opinią, potwierdzoną przez mamę lub przyjaciółkę.

Nastolatki pewniej czują się, gdy badać ma je inna kobieta, ponieważ jest to dla nich znacznie mniej wstydliwe doświadczenie.

Dziewczyny, które pierwszą wizytę u ginekologa mają już za sobą wiedzą, że nie jest to nic strasznego. Te, które dopiero wybierają się do lekarza, już wkrótce przekonają się, że jest to standardowe badanie.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03