Wizytą u ginekologa stresują się nawet te kobiety, dla których jest to już kolejna wizyta. Wizyta u ginekologa jest więc tym bardziej krępująca i stresująca dla dziewczyny, która taką wizytę składa po raz pierwszy. Jak należy się do niej przygotować, aby zmniejszyć wstyd i stres?

Kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta?

Większość dziewczyn ma ogromny problem, aby umówić się na pierwszą wizytę w poradni ginekologicznej. Większość z nich, jeżeli nie odczuwa żadnych intymnych dolegliwości, na taką wizytę w ogóle się nie decyduje. Lekarze ginekolodzy są zdania, że każda dziewczyna powinna umówić się na pierwszą wizytę po pierwszej miesiączce. Ostatnim dzwonkiem na pierwszą wizytę u ginekologa jest decyzja o rozpoczęciu współżycia.

Jakiego lekarza wybrać?

Na pierwszą wizytę dziewczyny mogą wybrać się do lekarza poleconego przez mamę czy przyjaciółkę. Oczywiście nie jest to konieczne. Przed umówieniem się na wizytę dziewczyna powinna przemyśleć, czy woli lekarza ginekologa – kobietę, czy też odpowiada jej ginekolog mężczyzna. Dziewczyny, które mają jeszcze kilka lat do 18 urodzin na pierwszą wizytę mogą umówić się w poradni ginekologii dziecięcej. W gabinetach tych wykorzystywany jest sprzęt bardziej dostosowany do badania młodych pacjentek. Na pierwszą wizytę u ginekologa dziewczyny, które nie ukończyły 18 roku życia powinny wybrać się z osobą pełnoletnią.

Przed wizytą

Z pewnością dziewczyny, które wybierają się na pierwszą wizytą u ginekologa nie do końca wiedzą jak się na nią ubrać. Strojem, który sprawdzi się zarówno podczas pierwszej, jak i podczas kolejnych wizyt u ginekologa jest spódnica. Warto pamiętać, że oddzielna łazienka lub kącik w gabinecie (od pozostałej części gabinetu oddziela go parawan), w którym przygotowuje się do badania są najczęściej oddalone od fotela ginekologicznego. Mało komfortową sytuacją jest więc wędrówka do fotela jedynie w bluzce.

Wizyta

Pierwsza wizyta u ginekologa zaczyna się od przeprowadzenia bardzo dokładnego wywiadu z pacjentką. Przed wejściem do gabinetu dziewczyna powinna przypomnieć sobie datę pierwszej miesiączki, gdyż jest to pytanie, które na pewno padnie podczas wywiadu. W trakcie badania dziewczyny, która jeszcze nie rozpoczęła współżycia lekarz nie będzie używał wziernika. W przypadku takich pacjentek lekarz wykonuje dwuręczne badanie przezodbytnicze. Jest ono bezbolesne. Wziernik jest używany tylko w przypadku, kiedy dziewczyna zgłosiła się do lekarza z problemami zdrowotnymi. W przypadku dziewcząt, które planują rozpocząć współżycie, na pierwszej wizycie lekarz może zaproponować im dostosowaną do ich wieku metodę antykoncepcji. W przypadku, kiedy pacjentka nie ukończyła 18 roku życia, zgodę na wypisanie recepty na środki antykoncepcyjne musi wyrazić jedno z rodziców. Badanie piersi to obowiązkowy element pierwszej wizyty u ginekologa.

Kiedy wizyty u ginekologa nie można odkładać?

Są sytuacje, w których mimo niechęci nastolatka powinna koniecznie umówić się na wizytę u ginekologa. Na pierwszą wizytę koniecznie należy umówić się, kiedy:

  • miesiączki są bardzo obfite lub nieregularne;
  • pojawia się zaczerwienie, świąd i pieczenie okolic intymnych;
  • wystąpią bóle w podbrzuszu;
  • dojdzie do zatrzymania okresu;
  • dziewczyna ma mocny nasilony trądzik;
  • pojawią się upławy z pochwy.

Wizyta u ginekologa jest stresująca dla większości kobiet, w tym także dla nastolatek. W przypadku nastolatek stres będzie mniejszy jeśli wybiorą się do zaufanego lekarza i odpowiednio przygotują się do czekającej je wizyty. Nawet dziewczyny, które nie mają żadnych intymnych dolegliwości nie powinny pierwszej wizyty zbyt długo odkładać.

Telefon kontaktowy        664 134 903