badanie USG ginekologiczne

Badanie ultrasonograficzne odbywa się za pośrednictwem sondy przezpochwowej, którą odpowiednio się zabezpiecza. Testy tego rodzaju pozwalają na ocenę narządów w miednicy mniejszej. Badanie umożliwia wykrywanie zmian na narządach rodnych. Dzięki niemu możliwe jest skierowanie na dalszą diagnostykę.

 

USG ginekologiczne – najważniejsze informacje

USG narządów rodnych przeprowadza się po to, by ocenić dokładnie budowę oraz stan intymnych narządów kobiety. Dzięki sondzie możliwe jest dotarcie do macicy, jej szyjki i trzonu, do jajników, oraz do endometrium. Za pomocą ultrasonografu można wykonać specjalistyczne pomiary – na ich podstawie stwierdza się czy, w strukturze tkanek pojawiły się niebezpieczne zmiany. USG ginekologiczne wykrywa m. in. torbiele jajników, mięścniaki macicy. Badanie wykonuje się w systemach 2D, 3D, 4D.

 

W jaki sposób przebiega badanie?

Przed wykonaniem badania należy opróżnić pęcherz. W przeciwnym razie kobieta będzie odczuwała nieprzyjemny ucisk. Co ciekawe, nie ma żadnych obostrzeń dotyczących dnia cyklu miesiączkowego w przypadku tego rodzaju badania. Można wykonywać je zarówno podczas owulacji, jak i w trakcie krwawienia. Testy wykonuje się na standardowym fotelu ginekologicznym.

Ginekolog delikatnie wprowadza do pochwy cienką sondę (grubość 1-2 cm). Najpierw jednak zabezpiecza ją przy pomocy lateksowej osłonki ze specjalnym żelem. Sonda daje obraz na monitorze. Głowica przyrządu połączona jest przewodem z aparatem ultrasonograficznym, który rejestruje wszelkie zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi. Z monitora lekarz odczytuje wszystkie dane. Badanie trwa ok. 20 minut. Jest całkowicie bezbolesne.

 

Jakie są wskazania USG ginekologicznego?

USG ginekologiczne należy wykonywać profilaktycznie nie rzadziej niż co 2 lata. Powinny o tym pamiętać szczególnie te kobiety, które rozpoczęły współżycie seksualne. Badanie to pozwala m.in. na weryfikację:

  • wczesnej ciąży;
  • podejrzeń odnośnie wad rozwojowych narządów intymnych;
  • podejrzeń dotyczących nowotworów narządów rodnych oraz błony śluzowej jajników lub macicy;
  • lokalizacji wkładek wewnątrzmacicznych;
  • podejrzeń zmian chorobowych narządów rodnych (np. endometrioza, guzy itd.).

 

USG przezpochwowe wykonuje się także w przypadku patologii wczesnej ciąży – np. wówczas gdy kobiecie grozi poronienie lub gdy podejrzewa się ciążę pozamaciczną. Badanie należy przeprowadzić wtedy, kiedy ciężarna może cierpieć na niewydolność szyjki macicy. Jest to ważne wtedy, gdy kobiecie grozi przedwczesny poród.

 

W jaki sposób przygotować się do badania?

Najlepiej wykonywać badanie w pierwszych dniach po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Ginekolog powinien na samym początku przeprowadzić wywiad z pacjentką. Ważne jest podanie informacji o dacie ostatniej miesiączki oraz o ewentualnym przyjmowaniu leków. Pacjentka powinna także opowiedzieć o przebytych chorobach narządu rodnego oraz o trwającym leczeniu.

 

USG ginekologiczne przezbrzuszne

Lekarz może wykonać badanie USG narządu rodnego przez powłoki brzuszne. Przed jego przeprowadzeniem należy maksymalnie wypełnić pęcherz. Jeżeli warunek ten nie zostanie wykonany, wówczas gazy zalegające w końcowym odcinku jelit będą blokowały rozchodzenie się fali ultradźwiękowej. Tym samym uniemożliwią one dokładne zobrazowanie badanych narządów. Z tego powodu zaleca się, żeby godzinę przez planowanym badaniem kobieta wypiła 1-1,5 litra niegazowanej wody i nie oddawała moczu.

Badanie przezbrzuszne trwa standardowo ok. kilkunastu minut. Przeprowadzający je lekarz przykłada sondę do dolnej części powłok brzusznych. USG ginekologiczne można przeprowadzić także doodbytniczo. Takie badanie wykonuje się na pacjentkach, które nigdy nie współżyły.

 

Odpowiedni termin wykonania badania dla pacjentek dojrzałych

Pacjentki w wieku rozrodczym powinny wykonywać USG ginekologiczne w pierwszych dniach po zakończeniu miesiączki. Kobiety w okresie pomenopauzalnym, które przyjmują HRT mogą przyjść na badanie 6-10 dni po przyjęciu ostatniej tabletki. Jeżeli terapia HRT prowadzona jest stale, wówczas termin badania nie ma znaczenia. Można je przeprowadzić w każdym dniu cyklu.

Najlepiej wcześniej dokładnie rozmówić się z ginekologiem. Niech lekarz ustali dogodną datę dla pacjentki.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03