Badanie USG powinno być nieodłącznym elementem wizyty ginekologicznej. Pozwala ocenić stan naszego układu rozrodczego i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Wiele kobiet jednak zastanawia się, kiedy warto wykonać takie badanie i czy powinno mieć ono miejsce podczas każdej wizyty u naszego lekarza ginekologa – warto zatem odpowiedzieć sobie na te pytania.

Co to jest za badanie?

USG ginekologiczne ocenia stan kobiecych narządów rodnych, a także cyklu miesiączkowego. Wykonywane jest również przy podejrzeniu i leczeniu schorzeń kobiecych organów płciowych. Wykonuje się je przy użyciu specjalistycznego sprzętu – aparatu ultrasonograficznego, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe, tworząc w ten sposób obraz 2D, 3D lub nawet 4D narządów wewnętrznych.

Dzięki temu lekarz jest w stanie ocenić powierzchnię, wielkość, kształt, wnętrze, a także położenie konkretnych narządów. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, wykonywane może być wielokrotnie, także u kobiet w ciąży. Aby przygotować się do takiego badania, zadbajmy o higienę intymnych okolic ciała. Najlepiej badanie to wykonywać w pierwszych dniach po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Trwa ono od kilku do kilkunastu minut.

U kobiet, które są dziewicami, badanie to wykonywane jest metodą przezbrzuszną lub doodbytniczą, natomiast u pacjentek, które rozpoczęły już współżycie, USG ginekologiczne wykonuje się metodą transwaginalną, czyli dopochwową. W przypadku metody transwaginalnej, sonda zabezpieczona jest lateksową osłonką, a następnie wprowadzana do pochwy pacjentki. Z kolei w przypadku metody przezbrzusznej, lekarz przykłada sondę do dolnej części powłok brzusznych.

Kiedy warto wykonać takie badanie?

USG ginekologiczne należy wykonywać nie rzadziej, niż raz na rok w przypadku kobiet miesiączkujących. Sytuacja wygląda nieco inaczej w momencie, gdy występują u nas pewne dolegliwości lub nieprawidłowości. Chodzi tu przede wszystkim o: weryfikację wczesnej ciąży, podejrzenia wad rozwojowych narządów rodnych, podejrzenia zmian chorobowych narządów rodnych, takich jak mięśniaki macicy, endometrioza, torbiele lub guzy jajników, podejrzenie nowotworów narządów rodnych, jak na przykład rak błony śluzowej macicy lub jajnika, bądź też w przypadku oceny lokalizacji wkładek wewnątrzmacicznych.

W jaki sposób przygotować się do badania?

Badanie powinno odbyć się w pierwszych dniach po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. W przypadku kobiet, które rozpoczęły współżycie, należy zadbać o higienę okolic intymnych, a także opróżnić pęcherz moczowy.
Jeśli do badania przystępuje kobieta, która jest dziewicą, musi ona maksymalnie wypełnić pęcherz, czyli pić duże ilości płynów przed badaniem. Jest to konieczne do rozchodzenia się fal ultradźwiękowych i uzyskania prawidłowego obrazu narządów rodnych.

Musimy również udzielić naszemu lekarzowi ginekologowi informacje dotyczące daty ostatniej miesiączki, a także o ewentualnych lekach, które przyjmujemy, przebytych chorobach układu rodnego, lub też innym trwającym leczeniu.

Telefon kontaktowy        664 134 903